Самарқанд вилоятида 1 апрелдан ичимлик ва оқова сув хизматлари янги тарифлари кучга киради.
Самарқанд шаҳрида тадбиркорнинг 1,7 млрд сўмлик мулкини талон-торож қилган шахслар фош этилди.
Самарқанд вилояти Жомбой туманидан Ургутга янги темир йўл қурилишига старт берилди. Узунлиги 50 километрлик темир йўл линияси Жомбой туманидаги “MAN” заводи яқинидан бошланади. Жомбой, Самарқанд, Тойлоқ ва Ургут туманларида бекатлар ташкил этилади.
Ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳар ИИБ томонидан суриштирув ишлари бошланган.
Самарқанд вилоятининг Тойлоқ туманида фуқаро ҳеч қандай рухсатномасиз ноқонуний тарзда кўп йиллик чинор дарахтини кесиб ташлади. Дарахт кесилиши оқибатида табиатга 115 125 000 сўм зарар етказилган.
Иштихон туманида яшовчи фуқаро Б.М томонидан Халқаро қизил китобга киритилган мамлакатга ноқонуний йўл билан олиб кирилган Йўлбарс питонини сақлаб келиб таълим масканларида томошалар қуйиб келаётганлиги маълум бўлди.
Самарқанд шаҳрида 28 ноябрь куни Халқ депутатлари Самарқанд вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Ҳодиса оқибатда ҳайдовчи турли даражада тан жароҳати олиб туман тиббиёт бирлашмасига мурожаат қилган.
Самарқанд вилояти Пастдарғом туманида яшовчи оиланинг 3 нафар аъзоси яъни эр-хотин ва 5 ёшли боласи овқатдан заҳарланиш ташхиси билан ТТБнинг юқумли касалликлар бўлимига ётқизилган.
Маълум бўлишича, 5 нафар фуқаро Миллий боғга «Йўлсой» бўлимида жойлашган собиқ оромгоҳ ҳудуди орқали рухсатсиз ва ҳеч қандай ҳужжатсиз экскаватор ва бульдозерлар билан кириб борган.
Айни кунларда “Вояга етмаган болага шафқатсиз муносабатда бўлган отани”нинг кузатув камерларига муҳрланиб қолган видеоси Ижтимоий тармоқлар орқали тарқалиб, кенг жамоатчилик эътирозларига сабаб бўлди.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.