Президент Қосим-Жўмарт Тўқаев мамлакат ҳукуматининг бугун, 28 январда ўтказилган кенгайтирилган йиғилишида Қозоғистонда ядровий энергетикани ривожлантириш ҳақида сўзлади.
Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тўқаев республиканинг атом энергетикаси ривожланган давлатга айланиши учун расмийлар бир нечта атом электр станцияларини қуриш бўйича ишларни тезлаштириши кераклигини айтди.
Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токаевнинг 2026 йилда бўлиб ўтадиган БМТ бош котиби сайловида ўз номзодини қўйиши мумкинлиги хабар қилинди.
Тўқаев кеча 27 сентябрь куни Туркистон вилоятига ташриф буюрган эди.
Қозоғистон ўзини прагматик эканлигини ва Ғарб билан ҳамкорлик қилишга тайёргини исботлади, гарчи у Хитой ва Россия каби давлатлар билан иқтисодий, дипломатик ва хавфсизлик соҳаларида алоқаларни давом эттираётган бўлса ҳам.
Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Токаев ва Тожикистон раҳбари Имомали Раҳмон учрашуви бўлиб ўтди, унда Марказий Осиёнинг икки давлати ўртасида иттифоқчи давлат мақомини мустаҳкамловчи битим тузишга қарор қилинди. Бу ҳақда Тенгринеwс.кз хабар бермоқда .
Бугун Остона шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикасининг "Олтин Қирон" (“Олтин бургут”) ордени билан тақдирлангани ҳақида хабар берган эдик.