Бугун 31 март, 2025 йил, душанба
Зеленский: Путин урушни давом эттирмоқчи
Украина президенти Владимир Зеленский россиялик ҳамкасби Владимир Путиннинг 30 кунлик ўт очишни тўхтатиш таклифи ҳақидаги сўзларига изоҳ берди.
Кечки нутқида Украина раҳбари Россия президентининг баёнотларини башорат қилиш мумкин деб атади.
"Энди биз барчамиз Россиядан фронтда сукут сақлаш ғоясига жавобан жуда башоратли, жуда манипуляцияли сўзларни эшитдик - у ҳозирданоқ рад жавобини тайёрламоқда. Путин, албатта, президент [Доналд] Трампга урушни давом эттиришни хоҳлашини, украиналикларни ўлдирмоқчи эканлигини айтишдан қўрқади. Ва шунинг учун улар Москвада бунчалик узоқ вақт давомида ҳеч нарса содир бўлмайди мумкин, - давом этди у.
"Биз ишларни мураккаблаштирадиган шартларни қўймаймиз. Россия шундай қилади. Ҳар доим айтганимиздек, ҳамма нарсани судраб олиб чиқадиган, конструктив бўлмаган ягона Россия бўлади. Уларга уруш керак. Энди биз унга (Путин - таҳр. ) босим ўтказишимиз керак. Биз ёрдам берадиган санкциялар жорий қилишимиз керак. Биз америкалик ҳамкорларимиз, европалик ҳамкорларимиз билан ҳамкорлик қиламиз, Россияни урушни тўхтатишга ундаган барчани, Украинани тинчликка чақирамиз", - дейди у.
Киритилди: 03:42 14.03.2025. Ўқилди: 1208 марта. Фикрлар сони: 0 та.