Бугун 19 февраль, 2026 йил, пайшанба
Хитой бозорига озиқ-овқат маҳсулотлари импорти бўйича янги тартиб жорий қилинади
2026 йил 1 июндан Хитой Халқ Республикаси бозорига озиқ-овқат маҳсулотлари импорти бўйича янги тартиб жорий қилинади.
Хитой дунёдаги энг йирик озиқ-овқат импортчиси бўлиб, ҳар йили 180 дан ортиқ мамлакатдан қарийб 200 млрд долларлик маҳсулот харид қилади. Импорт ҳажмининг ўсиши қайта ишланган ва функционал маҳсулотлар улушининг ортиши, шунингдек биологик, санитария ва эпидемиологик хавфсизлик билан боғлиқ хатарларнинг кучайиши билан кечмоқда.
‼️2026 йил 1 июндан кучга кирадиган хорижий ишлаб чиқарувчиларни рўйхатдан ўтказишнинг янги тартиби маҳсулотларни бозорга киритишни бошқаришда анъанавий қатъий белгиланган рўйхатлар тизимидан динамик, хатарларга йўналтирилган моделга ўтишни англатади.
📝Хитой Халқ Республикаси Бош божхона бошқармаси маълумотларига кўра, ушбу ислоҳотнинг асосий мақсади озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш билан бир қаторда, ҳалол ва паст хавфли экспортчилар учун маъмурий тўсиқларни камайтиришдан иборат.
🔹 Асосий ўзгариш — хатарларга асосланган тизим
Энди маҳсулотлар қатъий рўйхатлар асосида эмас, балки қуйидаги мезонлар бўйича баҳоланади: