Россия ТИВ: ЕОИИ БРИКС билан яқин мулоқотдан манфаатдор
Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИ) ўзаро манфаатли соҳаларда БРИКС билан яқин мулоқот ўрнатишдан манфаатдор. Бу ҳақда ТАСС агентлигига берган интервьюсида Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири ўринбосари Александр Панкин маълум қилди.
«БРИКС билан ҳамкорлик ЕОИИ халқаро кун тартибининг жуда қизиқарли ва истиқболли йўналиши бўлиб кўринади. Иттифоқ БРИКС билан ўзаро манфаатли соҳаларда, масалан, савдони тартибга солиш, рақамли савдони ривожлантириш, транспорт-логистика саноати ва бошқалар бўйича мулоқот ўрнатишдан манфаатдор», - дея иқтибос келтиради Россия ТИВ матбуот хизмати. интервью.
Бу масалада БРИКС ҳамкорларга кўрсатиш ва таклиф қилиш, шунингдек, уларнинг тажрибасини ўрганиш учун кўп нарсага эга, деди дипломат.
Панкин Россиянинг 2024 йилда МДҲ ва БРИКСга раислиги ушбу уюшмалар ва ЕОИИ ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга ёрдам беришига ишонч билдирди.
Евроосиё иқтисодий интеграцияси бўйича ўтган ўн йилликни баҳолар экан, дипломат, айниқса, ЕОИИ мамлакатлари дуч келаётган барча муаммоларни ҳисобга оладиган бўлсак, кўп ишлар қилинганини айтди.
«Ассоциациямиз муваффақияти ортида турли соҳалардаги кундалик ва машаққатли ишлар, хоҳ у COVID-19 га қарши курашиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, Иттифоққа аъзо давлатлар иқтисодиёти барқарорлигини ошириш ёки бошқа масалалар бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ётибди». - деди Панкин.
Департамент вакилининг сўзларига кўра, бу «бешлик» мамлакатлари ҳамкорларига ва Евроосиё иқтисодий комиссиясига самарали ҳамкорлик учун ўзига хос ғурур ва миннатдорлик ҳиссини уйғотмайди.
“Шу билан бирга, менинг фикримча, биз сўнгги ўн йил ичида ЕОИИ ривожланишини қандай баҳолаётганимиз эмас, балки келажакка қандай қарашимиз муҳимроқдир. , кейинги ўн йил ичида ", - дея қўшимча қилди Панкин.
Киритилди: 21:13 05.02.2024. Ўқилди: 1379 марта. Фикрлар сони: 0 та.