Хитой Ташқи ишлар вазирлиги можаро тугаганидан кейин мамлакатнинг Украинадаги тинчликпарварлик миссиясида иштирок этиши ҳақидаги муҳокамалар ҳақидаги хабарларни расман рад этди. Бу ҳақда душанба куни бўлиб ўтган брифингда Ташқи ишлар вазирлиги матбуот котиби Гуо Жиакун баёнот берди.
"Тегишли маълумотлар мутлақо ёлғон эканлигини таъкидламоқчиман", деди Гуо Жиакун.
Дипломатнинг қўшимча қилишича, Хитой “тинчлик музокараларини олға силжитиш ва ўт очишни тўхтатиш ва можарога барҳам бериш учун шарт-шароит яратиш учун халқаро ҳамжамият билан ҳамкорликни давом эттириш” ниятида.
Рад этиш Германиянинг Welt am Sonntag газетасидаги нашрга жавобан бўлиб, у манбаларга таяниб, Пекиннинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан ҳарбий ҳаракатлар тугагандан сўнг тинчликпарварлик амалиётида мумкин бўлган иштироки бўйича музокаралари ҳақида хабар берган.
Аввалроқ Буюк Британия бош вазири Кир Стармернинг матбуот котиби 30 дан ортиқ давлат Украинага тинчликпарвар сифатида қўшин юборишга тайёрлигини ва “катта кўп” давлатлар миссияда иштирок этиш истагини билдирганини маълум қилганди.
11-март куни Украина АҚШ билан музокаралар натижасида ҳаво ва денгизда сулҳ эвазига 30 кунлик вақтинчалик ўт очишни тўхтатишга рози бўлди. Россия, шунингдек, узоқ муддатли тинчликка олиб келадиган бўлса, ўт очишни тўхтатишга тайёрлигини билдирган, бироқ Россия расмийлари Украина ҳудудига тинчликпарвар кучларнинг киритилишига бир неча бор қарши чиқишган.