Бугун 29 март, 2025 йил, шанба
Европа Иттифоқи ходимлари маошларини уч йил ичида еттинчи марта оширмоқда
Европа Иттифоқи институтларининг 66 мингга яқин ходимлари апрел ойидан бошлаб яна бир марта иш ҳақини оширадилар. Бу 2022-йил бошидан бери эттинчи марта. Бу сафар улар иш ҳақининг 1,2 фоизи миқдорида 2024 йил учун қўшимча тўловнинг “қолдиқларини” оладилар (қўшимча тўловнинг асосий қисми – 7,3 фоизи аллақачон тўланган).
"Евократлар" учун энг кам асосий иш ҳақи ҳам ошади - солиққа тортилмайдиган имтиёзларни ҳисобга олмаган ҳолда ҳам у 3361 эвродан 3645 эврогача кўтарилади. Максимал иш ҳақи 23 262 евродан 25 229 еврога ошади.
Ўсишдан Европа Комиссияси аъзолари ҳам фойда кўради. Комиссия президенти Урсула фон дер Ляйеннинг асосий маоши 2700 евродан ошиб, ойига 34800 еврони ташкил қилади. Европа комиссарлари 28 400 эвро атрофида - аввалгидан 2 200 эвро кўпроқ олади.
Европа Иттифоқи расмийлари иш ҳақини мутлақо ноаниқ формула бўйича олади. Назарий жиҳатдан ҳисоб-китоблар Брюссел ва Люксембургдаги инфляция даражасини, шунингдек, Европа Иттифоқига аъзо давлатларнинг давлат хизматидаги иш ҳақи динамикасини ҳисобга олади. Одатда иш ҳақи йилига бир марта оширилади, аммо сўнгги йилларда юқори инфляция туфайли бу ўзгарди ва энди маошлар ҳар 6 ойда оширилмоқда.
Киритилди: 14:19 24.03.2025. Ўқилди: 721 марта. Фикрлар сони: 0 та.