Кеча эрталаб Афғонистондан келган қочқинларни олиб кетаётган яна бир чартер рейс Ганновер аеропортига қўнди. Bild маълумотларига кўра, самолёт бортида “айниқса ҳимояга муҳтож” мақоми берилган 200 га яқин одам бўлган. Улар орасида аёллар ва болалар ҳам кўп.
Самолёт Покистон пойтахти Исломободдан парвоз қилганидан кейин 80 дақиқа кечикиб етиб келди. Самолётдан олдин, WELT маълумотларига кўра, виза билан боғлиқ муаммолар яна пайдо бўлган - Германия полицияси охирги дақиқада камида учта кириш рухсатномасини бекор қилган. Етиб келгач, ушбу рейсдаги кўпчилик йўловчилар Фридленддаги (Қуйи Саксония) дастлабки қабул қилиш марказига йўналтирилади.
Бу одамларнинг аксарияти бир неча ойлар давомида Покистондан учиб кетишни кутишган. Германия ҳукуматига кўра, яна 2800 афғон Германияга боришни кутмоқда. Унгача улар Германия давлат идораларидан ёрдам олади.
2022 йилдан 2024 йилгача Германия “ҳимояга муҳтож” мақомидаги афғонларни қабул қилиш, жойлаштириш ва тиббий ёрдам кўрсатиш учун 82,7 миллион евро сарфлади.