Toshkentning “Lokomotiv” klubi sobiq ustozi Aleksandr Krestinin "Farg‘ona" sayti bilan suhbatda O‘zbekistonning uch karra chempioni iste’foga chiqarilganidan keyin Superligadan tushib ketgani haqida fikr bildirdi.
— “Lokomotiv” Superligani tark etdi. Sababi nima? Axir murabbiylik o‘zgarishlari jamoani saqlab qolish uchun qilingan.
- Umuman olganda, menda ham javob yo‘q. Ro‘yxat futbolchilar borasida yomon emas. Xulosa chiqarish uchun siz jamoaning ichida bo‘lishingiz kerak. Shtabimiz rejalashtirganidek, ular “Dinamo”ni mag‘lub etishdi shekilli. Ammo “So‘g‘diyona” bilan ham, “Neftchi” bilan ham ochko ololmadik. Shu bilan birga “Metallurg” ham g‘alaba qozondi. Demak, sodir bo‘lgan voqeada omad, to‘g‘rirog‘i, omadsizlik ham bor.
— Ba’zi jurnalistlar iste’foga chiqqaningizdan so‘ng “Metallurg” jamoasini tark etib, “Lokomotiv”ni qabul qilib olgan Georgiy Kolosovskiy “troya oti” bo‘lib chiqdi, deb hazillashadi. Bekobod klubini to‘g‘ridan-to‘g‘ri quyi ligaga tushib ketishdan qutqarish vazifasini bajardim.
- Men bunday versiyalarga ishonmayman. Lekin nega Kolosovskiy deysiz? U shunchaki intervyu beradi. Barcha jarayonlarni Samvel Babayan (O‘zbekiston terma jamoasining sobiq murabbiyi) olib boradi. Jamoani birlashma zonasida qoldirdik va natijada “Lokomotiv” to‘g‘ridan-to‘g‘ri musobaqadan chiqib ketdi. Xulosa qilib aytish mumkinki, yangi murabbiylar shtabi jamoani qutqarish vazifasini bajara olmadi. Ammo, ko‘rinib turibdiki, murabbiylar klubda ishlashda davom etishadi. Faqat ularga omad tilash qoladi.
— Siz bilan birga kelgan futbolchilar, xususan, Kichin va Gashchenkov jamoada qolishi mumkinmi?
- Hozircha aniq ayta olmayman. Klub byudjeti o‘zgarishi aniq, chunki jamoa Pro-ligaga tushib ketgan. Demak, hammasi “Lokomotiv” futbolchilarga qanday moliyaviy sharoitlarni taklif qilishi mumkinligiga bog‘liq.
— Yangi ish joyiga qaror qildingizmi?
- Deyarli ha. Tez orada hamma narsani bilib olasiz.
— Markaziy Osiyoda ishlaysizmi?
- Ha" - dedi rossiyalik murabbiy.