Krasnodar o‘lkasi Fuqarolik mudofaasi va favqulodda vaziyatlar vazirligi boshlig‘i Sergey Shtrikov mintaqa bo‘yicha FSB boshqarmasi vakillari tomonidan hibsga olindi.
Buni huquqni muhofaza qilish manbalari mansabdor shaxs o‘z rasmiy vakolatlaridan tashqaridagi harakatlarni sodir etganlikda gumon qilinayotganini tasdiqladilar.
"Shtrikovning hibsga olinishi mansab vakolatini suiiste’mol qilishda gumon qilinib amalga oshirildi", deb tushuntirdi huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari.
Davlat shartnomalarini tuzish va amalga oshirish jarayonida aniqlangan qoidabuzarliklar tufayli tergov harakatlari boshlandi. Mintaqaviy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Shtrikov yong‘in bo‘linmalari uchun modulli inshootlarni sotib olish bo‘yicha auksion paytida ma’lum bir kompaniyaning manfaatlarini himoya qilgan.
Qizig‘i shundaki, hibsga olish vazir Sochiga ta’tilga ketishni rejalashtirishidan oldin sodir bo‘lgan. Bu ma’lumot bir nechta norasmiy manbalarda paydo bo‘lgan.
Sergey Shtrikov 2020 yil fevral oyida fuqarolik mudofaasi va favqulodda vaziyatlar bo‘yicha mintaqaviy boshqarmani boshqargan. Hozircha mintaqaviy FSB matbuot xizmatidan rasmiy izoh olinmagan. Tergov organlari taxmin qilingan qoidabuzarliklarning barcha tafsilotlarini aniqlashda davom etmoqda.