Бугун 29 март, 2025 йил, шанба
Пентагон ходимларини ёлғон детектори ёрдамида текширувдан ўтказишни бошлади – Bloomberg
Агентликнинг қайд этишича, бу чора АҚШ ҳарбийларининг Хитой билан уруш эҳтимолига оид режаларни Илон Маскга ошкор қилиши ҳақидаги маълумот тарқалганидан сўнг қабул қилинган.
Пентагон раҳбарияти текширув ўтказишга ва Илон Маскнинг Пентагонга ташрифи ҳақидаги маълумотларни тарқатганларни жиноий жавобгарликка тортишга қарор қилган.
Аввалроқ The New York Times газетаси ҳарбийлар Маск учун "ўта махфий брифинг" ўтказишни режалаштираётганини, унда Қўшма Штатлар ва Хитой ўртасида мумкин бўлган уруш режаларини муҳокама қилинишини ҳабар берган эди.
АҚШ президенти Доналд Трамп оммавий ахборот воситаларида тарқалган бу хабарларни "бемаънилик" деб атади. 21 март куни журналистлар билан суҳбатда Трамп Илон Маск Tesla компаниясига раҳбарлик қилаётгани сабабли, манфаатлар тўқнашуви юзага келиши мумкинлигини тан олди ва унга бундай маълумотларга кириш ҳуқуқини ҳеч қачон бермаслигини айтди.
Киритилди: 23:21 23.03.2025. Ўқилди: 573 марта. Фикрлар сони: 0 та.