Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили Беларусдаги президентлик сайловини "демократияга қарши очиқчасига ҳақорат" деб атади.
"Александр Лукашенко 30 йилдан бери ҳокимиятга ёпишиб олган. Навбатдаги сохта сайловдан кейин Лукашенко яна ўзини Беларус президенти деб эълон қилади, лекин у легитимликка эга эмас", — деб ёзди Каллас Х ижтимоий тармоғидаги постида.
Эслатиб ўтамиз, бугун Беларусда президентлик сайлови бўлиб ўтмоқда. Унда еттинчи муддатга ўз номзодини қўйган Александр Лукашенкодан ташқари яна тўрт нафар номзод иштирок этмоқда. Уларнинг уч нафари амалдаги ҳукуматни очиқчасига қўллаб-қувватлайди. Тўртинчи номзод, Анна Канопацкая эса мамлакатда "қонсиз, маданий ва демократик ҳокимият алмашинуви" тарафдори эканлигини билдирган. Бироқ сайловдаги сохталаштиришлар ва репрессиялар ҳақида гапирмайди.