Xitoyda o‘quvchilar uchun sun’iy intellekt ta’limi majburiy qilinmoqda
Xitoy poytaxti Pekin o‘quvchilar, jumladan, boshlang‘ich sinf o‘quvchilari uchun ham sun’iy intellekt ta’limini majburiy qilmoqda.
Bu haqda businessinsider.com nashri ma’lum qildi.
Xabarda aytilishicha, boshlang‘ich sinfdan o‘rta maktabgacha o‘quvchilar uchun sun’iy intellekt ta’limi majburiy bo‘ladi. Bu harakat Xitoy sun’iy intellekt poygasida oldinda borayotgani sababli amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning kuzidan boshlab shahar maktablari bir o‘quv yilida kamida sakkiz soat sun’iy intellektni o‘qitishi kerak, deyiladi Pekin shahar ta’lim komissiyasi juma kuni bergan bayonotida.
Maktablar sun’iy intellektni mustaqil kurs sifatida o‘qitishi yoki uni fan va axborot texnologiyalari kabi mavjud kurslarga qo‘shishi mumkin.
Yangi rejaga ko‘ra, odatda olti yoshdan o‘n ikki yoshgacha bo‘lgan boshlang‘ich sinf o‘quvchilari sun’iy intellektni tushunishni boshlash uchun amaliy kurslardan o‘tadi. O‘rta maktab o‘quvchilari sun’iy intellektni maktab ishlari va kundalik hayotda qanday qo‘llashni o‘rganadi, yuqori sinf o‘quvchilari esa sun’iy intellekt ilovasini kuchaytirishga e’tibor qaratadi.
Kiritildi: 03:23 12.03.2025. O'qildi: 862 marta. Fikrlar soni: 0 ta.