Oltita Yevropa davlati «Rossiyaga bosim»ni davom ettirishga kelishib oldi. Shuningdek, ular Rossiyaga qarsh sanksiyalar joriy etishga tayyor ekanliklarini ma’lum qildi.
Germaniya, Fransiya, Italiya, Polsha, Ispaniya va Buyuk Britaniya tashqi ishlar vazirlari, shuningdek, Yevropa diplomatiyasi rahbari qo‘shma bayonot chiqarib, «Rossiyaga ko‘proq bosim o‘tkazishga», jumladan, yangi sanksiyalar orqali ham tayyor ekanliklarini e’lon qilishdi. Bu haqda vazirlarning Madriddagi uchrashuvi yakunlari bo‘yicha Germaniya tashqi ishlar vazirligi saytida e’lon qilingan.
Unda «Ukrainaning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini so‘zsiz qo‘llab-quvvatlash», shuningdek, BMT Nizomi va xalqaro huquq tamoyillariga asoslangan «adolatli va mustahkam ’tinchlik» haqida so‘z boradi. Yevropa Ittifoqining olti davlati vakillari Ukraina hech qanday shartlarsiz to‘liq o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lib, tinchlikka sodiqligini namoyish etganini, biroq «Rossiyaning Ukrainaga qarshi tajovuzkorligi to‘xtagani yo‘q»ligini ta’kidladi. Bayonot mualliflariga ko‘ra, Rossiya «yangi shartlar qo‘yish va Ukraina shaharlari va infratuzilmasiga hujumlarni davom ettirish» o‘rniga «urushni tugatishga jiddiy yondashayotganini» ko‘rsatishi kerak.
Evropa Ittifoqining olti davlati, shuningdek, «Ukrainani qisqa muddatli va uzoq muddatli muhim harbiy yordam orqali yanada kuchaytirishga» tayyor ekanliklarini bildirdi.
“Shuningdek, biz Rossiyani tajovuzkor urush olib borishining oldini olish va Ukraina adolatli va mustahkam tinchlikni ta’minlash uchun eng yaxshi holatda bo‘lishini ta’minlash uchun barcha mavjud vositalar, jumladan, yangi sanksiyalarni qo‘llash orqali unga bosim o‘tkazishga tayyormiz.
Germaniya, Ispaniya, Fransiya, Italiya, Polsha va Buyuk Britaniya ham «Ukrainaning harbiy va mudofaa sanoatini yoki hamkor davlatlarning Ukrainadagi harbiy ishtirokini cheklovchi» hech qanday kelishuvni qabul qilmasliklarini ma’lum qilishdi.
EUobserver ma’lumotlariga ko‘ra , Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi sanksiyalarning qo‘n yettinchi paketi ustida ish boshlagan, biroq u «dastlabki bosqichda». Yevropalik diplomatlardan biri nashrga sanksiyalar bo‘yicha takliflar yoz boshida kutilayotganini aytdi. Yana bir diplomat har qanday vaqt oralig‘iga shubha bildirdi. «Biz AQSH, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi [tinchlik] muzokaralari qanday rivojlanayotganini ko‘rishimiz kerak», - deya qo‘shimcha qildi u.
Bloomberg manbalariga tayanib , Rossiya prezidenti Vladimir Putin AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Rossiyaga nisbatan joriy qilingan sanksiyalarni, jumladan, Yevropa sanksiyalarini yumshatish masalasida nimaga erishish mumkinligini tekshirayotganini yozdi . Agentlik manbalarining ta’kidlashicha, Kremlning «o‘ylangan strategiyasi»ning bir qismi «Rosselxozbank»ni Yevropa Ittifoqi tomonidan nazorat qilinadigan SWIFT xalqaro bank tizimiga ulash talabidir. Rossiya bu shartni Qora dengizda o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralar doirasida ilgari surdi.