Fransiya prezidenti Emmanuyel Makron Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan telefon suhbatidan so‘ng Isroilni G‘azo sektoriga zarba berishni to‘xtatishga va o‘t ochishni to‘xtatishga qaytishga chaqirdi.
"Men Isroil bosh vazirini G‘azoga hujumlarni to‘xtatishga va XAMAS qabul qilishi kerak bo‘lgan sulhga qaytishga chaqirdim. "Men gumanitar yordamni zudlik bilan davom ettirish kerakligini ta’kidladim", deb yozdi Makron shanba kuni X ijtimoiy tarmog‘ida.
Isroil 2023-yil 7-oktyabrdan beri 50 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan hududda ikki oyga cho‘zilgan o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga chek qo‘yib, 18 mart kuni G‘azoni intensiv bombardimon qilishni qayta boshladi.
Makron Fransiya “arablarni qayta qurish rejasi” va “tinchlik va xavfsizlikning yagona yo‘li” bo‘lgan “ikki davlat yechimi”ga asoslangan “siyosiy istiqbollarga” qaytish ustida ishlashda davom etishini yana bir bor ta’kidladi.
"Har qanday majburiy ko‘chirish yoki qo‘shib olish bu maqsadga zid bo‘ladi", deya qo‘shimcha qildi u.
Fransiya rahbari, shuningdek, Isroilni Livandagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini “qat’iy hurmat qilishga” chaqirdi. "Bu talab Moviy chiziqning har ikki tomonida tinch aholi xavfsizligini ta’minlash uchun barcha tomonlarga tegishli", dedi u va "Livan suvereniteti" ni to‘liq tiklash uchun "kuchaytirilgan" monitoring mexanizmi zarurligini ta’kidladi.
“Bu Isroilning Livan hududidan to‘liq chiqib ketishi va davlatning qurol-yarog‘ monopoliyasini tiklashni qo‘llab-quvvatlashini o‘z ichiga oladi”, dedi Makron.
Shuningdek, u Netanyaxu bilan Suriyani barqarorlashtirish va to‘liq suverenitetini muhokama qilganini ta’kidladi. "Yaqin Sharqqa barqarorlik kerak. "Faqat adolatli va mustahkam tinchlik barcha uchun kelajakni kafolatlaydi", - dedi Fransiya Prezidenti.