Ҳарбий ва савдо можаролари туфайли юзага келган беқарорлик кучайиб бораётган бир шароитда мамлакат ўзининг яримўътказгич саноатини қайта қуришга интилмоқда. Токио бир вақтлар бозорда ҳукмронлик қилган, аммо 1980-йилларда у бошқа мамлакатларга секторнинг рентабеллиги йўқлиги сабабли уни эгаллашга самарали рухсат берган.
Токиодаги Macquarie Group инвестиция компаниясининг яримўътказгичлар бўйича мутахассиси Дамиан Тонгнинг DW нашрига айтишича, мамлакат ҳукумати учун энг муҳим омил ўзларининг иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш бўлади. Ишлаб чиқаришни кўпайтириш орқали японлар микрочиплар ишлаб чиқариш бўйича яна жаҳон етакчиси бўлишга ҳаракат қилишлари даргумон, аксинча, мамлакатнинг чипларга бўлган ички эҳтиёжларини қоплашга ҳаракат қилишади. Шу билан бирга, Япония у ерда ўз ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш истагида бўлган хорижий компаниялар учун жозибадор бўлиб қолиши керак.
Ҳозирги вақтда чип ишлаб чиқариш саноатида Тайван компаниялари устунлик қилади. Бироқ, бир нуқтада Хитой ҳам ушбу технологияни қўлга киритиши мумкин. Бундан ташқари, Тайванни ўзининг исёнкор вилояти сифатида кўрадиган Пекиннинг позицияси таъминотнинг узилишидан хавотирда. Токио университетининг фан ва технология сиёсати профессори Казуто Сузукининг айтишича, Япония бундай шароитда "қийинчиликни қабул қилишдан" бошқа иложи йўқ, чунки рақобат "қаттиқроқ бўлади".