Венесуэла миллий ва халқаро захиралар учун Гуаяна-Эссекибо минтақасида олтин қазиб олишни бошлади.
Бу ҳақда мамлакат президенти Николас Мадуро биринчи қазиб олинган тоннани марказий банкка топшириш маросимида маълум қилган.
"Мен Венесуэланинг тоғ-кон ишчилари синфи томонидан ишлаб чиқарилган бир тонна олтин қуймаларини Венесуэла Марказий банки захирасига етказиб беришни бошлаяпман. Бизни ҳеч ким тўхтата олмайди, чунки биз олтин қазиб олишни давом эттиришга қарор қилдик ва мен олтинга бўлган барча инвесторларни, барча ҳунармандларни атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича қатъий чора-тадбирлар доирасида ишлашга чақираман. Албатта, уни сақлаб қолган ҳолда олтин қазиб олишни ривожлантириш мумкин" - деди Мадуро металлургия кўргазмаси Expo Metal 2025.
Қўшни Гаяна билан баҳсли бўлган Гуаяна-Эссекибо минтақаси президентнинг сўзларига кўра, "ҳар маънода улкан бойлик марказидир" - бу ерда темир ва алюминий конлари, шунингдек, "ҳали ўзлаштирилмаган" дунёдаги энг йирик олтин захиралари мавжуд.
Сиёсатчининг таъкидлашича, Венесуэла узоқ вақтдан бери ўз олтин захираларини яратиш мақсадини қўйган ва ҳозирда “миллий ва халқаро заҳиралари учун олтин қуймаларини олиш бўйича энг қатъий халқаро стандартлар”ни қўллайди.