Рим папаси Францискнинг даволовчи шифокорлари у бир ойдан ортиқ даволанаётган Gemelli касалхонасидан душанба куни чиқарилишини маълум қилди, деб хабар беради BBC.
88 ёшли понтифик қўш пневмониядан тузалиб келмоқда. Шифокорлар у энди стационар даволанишга муҳтож эмаслигини, аммо тўлиқ тикланиши учун камида икки ой дам олиш кераклигини айтди.
Эслатиб ўтамиз, 14 февралдан бери Рим папаси соғлиғи кескин ёмонлашгани сабабли шифохонада ётибди. Ўшандан бери у Ватикан томонидан ўтган ҳафта эълон қилинган битта фотосуратдан ташқари омма олдида кўринмади.
Жума куни кардинал Виктор Фернандес узоқ давом этган кислород терапиясидан сўнг "қайта гапиришни ўрганиши" кераклигини пайқади.
“Вазият анча яхши, аммо кислород жуда кўп бўлса, у ҳамма нарсани қуритади. У яна гапиришни ўрганиши керак, бироқ унинг умумий жисмоний ҳолати олдингидек”, – дея Ватикан доктрина бўлими раҳбари кардинал Фернандеснинг сўзларидан иқтибос келтирган Reuters агентлиги.
Кардинал Фернандес, шунингдек, понтифик ўзидан олдинги Бенедикт XVIдан ўрнак олиб, тахтдан воз кечиши мумкинлиги ҳақидаги тахминларни ҳам рад этди.