Исроил собиқ мудофаа ва ташқи ишлар вазири, мухолифатдаги “Исраел Бейтену” партиясининг амалдаги раҳбари Авигдор Либерманнинг айтишича, агар ҳукумат Шин Бет раҳбари Ронен Барни ишдан бўшатишга тўсқинлик қилувчи Олий суднинг потенциал қарорини эътиборсиз қолдирса, сиёсатчи президент Исаак Герцогдан аралашувни сўрайди. The Jerusalem Post газетаси Либерманнинг баёнотини “Нетаняхуни ҳокимиятдан четлатиш” таҳдиди сифатида изоҳлади.
Либерман ўз нутқида “Исроил давлатининг демократик давлатдан қоронғу диктатурага айланиши”нинг олдини олишга чақириб, “Шин Бет” разведка агентлиги раҳбарининг потенциал ишдан олиниши “демократияни диктатурадан ажратиб турувчи қизил чизиқ” бўлишини таъкидлади.
“Агар ҳукумат Олий суд қарорини ҳурмат қилмасликка қарор қилса, мен Асосий қонунда кўзда тутилган ваколатларидан келиб чиқиб, давлат президентига мурожаат қиламан”, — деди у. "Давлат Президенти мамлакатдаги барча давлат идоралари ва органларига мурожаат қилиб, улар Олий суд қарорини бажаришга мажбур эканлигини тушуниши керак, бошқа кўрсатмалар эмас."
Либерман президент Герцогдан Нетаняхуни лавозимидан четлаштиришни сўрашни режалаштиряптими, деган саволга сиёсатчи тўғридан-тўғри жавоб бермади ва “Исроил давлати диктатурага айланганда, президентнинг роли демократияни ҳимоя қилишдан иборат”, деди.