Бугун 2 апрель, 2025 йил, чоршанба
Пентагон Филиппин билан ҳарбий ҳамкорликни мақсад қилган
АҚШ президенти Дональд Трамп маъмурияти Филиппин билан ҳарбий ва иқтисодий соҳаларда ҳамкорликни давом эттиришни мақсад қилган.
Бу ҳақда АҚШ мудофаа вазири Пит Хегсет Манилада Филиппин президенти кичик Фердинанд Маркос билан учрашувда маълум қилган.
Америка раҳбари ҳақида гапирар экан, Пентагон раҳбари шундай деди: "У ҳам, мен ҳам АҚШ ва Филиппин ўртасидаги Ўзаро мудофаа шартномасига, шунингдек, иқтисодий ва ҳарбий ҳамкорликка содиқлигимизни билдирмоқчимиз". "Биз гапираётган куч позициясидан тинчлик ҳақиқатдир. Тугатиш бутун дунёда зарур, лекин айниқса бу минтақада, сизнинг мамлакатингизда, коммунистик Хитой таҳдидларини ҳисобга олган ҳолда", - дея қўшимча қилди Хегсет Филиппин президентига мурожаат қилиб, унинг нутқи маҳаллий телевидение орқали намойиш этилди. "Дўстлар можаронинг олдини олиш ва навигация эркинлигини таъминлаш учун елкама-елка туриши керак", деди у.
Пентагон 21 март куни Хегсет Гавайи, Гуам, Филиппин ва Японияга ташриф буюришини айтди. Департаментнинг қайд этишича, бу Хегсетнинг мудофаа вазири лавозимини эгаллаганидан кейин минтақага илк иш сафари.
Киритилди: 15:47 28.03.2025. Ўқилди: 742 марта. Фикрлар сони: 0 та.