Франция президенти Эммануел Макрон Исроил бош вазири Бинямин Нетаняху билан телефон суҳбатидан сўнг Исроилни Ғазо секторига зарба беришни тўхтатишга ва ўт очишни тўхтатишга қайтишга чақирди.
"Мен Исроил бош вазирини Ғазога ҳужумларни тўхтатишга ва ХАМАС қабул қилиши керак бўлган сулҳга қайтишга чақирдим. "Мен гуманитар ёрдамни зудлик билан давом эттириш кераклигини таъкидладим", деб ёзди Макрон шанба куни Х ижтимоий тармоғида.
Исроил 2023-йил 7-октябрдан бери 50 мингдан ортиқ одам ҳалок бўлган ҳудудда икки ойга чўзилган ўт очишни тўхтатиш режимига чек қўйиб, 18 март куни Ғазони интенсив бомбардимон қилишни қайта бошлади.
Макрон Франция “арабларни қайта қуриш режаси” ва “тинчлик ва хавфсизликнинг ягона йўли” бўлган “икки давлат ечими”га асосланган “сиёсий истиқболларга” қайтиш устида ишлашда давом этишини яна бир бор таъкидлади.
"Ҳар қандай мажбурий кўчириш ёки қўшиб олиш бу мақсадга зид бўлади", дея қўшимча қилди у.
Франция раҳбари, шунингдек, Исроилни Ливандаги ўт очишни тўхтатиш келишувини “қатъий ҳурмат қилишга” чақирди. "Бу талаб Мовий чизиқнинг ҳар икки томонида тинч аҳоли хавфсизлигини таъминлаш учун барча томонларга тегишли", деди у ва "Ливан суверенитети" ни тўлиқ тиклаш учун "кучайтирилган" мониторинг механизми зарурлигини таъкидлади.
“Бу Исроилнинг Ливан ҳудудидан тўлиқ чиқиб кетиши ва давлатнинг қурол-яроғ монополиясини тиклашни қўллаб-қувватлашини ўз ичига олади”, деди Макрон.
Шунингдек, у Нетаняху билан Сурияни барқарорлаштириш ва тўлиқ суверенитетини муҳокама қилганини таъкидлади. "Яқин Шарққа барқарорлик керак. "Фақат адолатли ва мустаҳкам тинчлик барча учун келажакни кафолатлайди", - деди Франция Президенти.