Ливан Бош вазири Наваф Салом журналистлар билан учрашувда Исроил билан муносабатларни нормаллаштиришни рад этиб, “мамлакатда ҳеч ким Исроил билан нормаллашувни истамайди ва ҳамма бунга қарши” деди.
"Исроил билан муносабатларни нормаллаштириш бутун Ливан халқи томонидан рад этилади", деди у.
Ливан бош вазирининг таъкидлашича, халқаро ва арабларнинг Исроилга қўшни ҳудудларни босиб олишни тўхтатиш учун босими “ҳали тугамаган”: “Сиёсий ва дипломатик босим учун воситалар ҳали ҳам мавжуд”.
Салам, шунингдек, Исроил ўт очишни тўхтатиш келишувига зид равишда эгаллаб олган Ливан жанубидаги беш нуқта ҳеч қандай ҳарбий ёки стратегик аҳамиятга эга эмас ва фақат “Ливанга босимни давом эттириш учун” зарурлигини айтди.
Ноябр ойидан буён мамлакатда мўрт сулҳ амалда бўлиб, Исроил ва Ливан Ҳизбуллоҳи ўртасида 1 октябрда кенг кўламли босқинга айланиб кетган бир неча ойлик трансчегаравий урушга якун ясади. Расмий маълумотларга кўра, икки ойлик жангларда Исроил 960 дан ортиқ аскарини ўлдирган ва ярадор қилган, шунингдек, 42ка танкини йўқотган.
Ливан ҳукумати Исроил томонидан ўт очишни тўхтатиш режимини 1250 дан ортиқ бузган, 100 киши ҳалок бўлган ва 330 дан ортиқ одам яралангани ҳақида хабар берган.