Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy rossiyalik hamkasbi Vladimir Putinning 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifi haqidagi so‘zlariga izoh berdi.
Kechki nutqida Ukraina rahbari Rossiya prezidentining bayonotlarini bashorat qilish mumkin deb atadi.
"Endi biz barchamiz Rossiyadan frontda sukut saqlash g‘oyasiga javoban juda bashoratli, juda manipulyasiyali so‘zlarni eshitdik - u hozirdanoq rad javobini tayyorlamoqda. Putin, albatta, prezident [Donald] Trampga urushni davom ettirishni xohlashini, ukrainaliklarni o‘ldirmoqchi ekanligini aytishdan qo‘rqadi. Va shuning uchun ular Moskvada bunchalik uzoq vaqt davomida hech narsa sodir bo‘lmaydi mumkin, - davom etdi u.
"Biz ishlarni murakkablashtiradigan shartlarni qo‘ymaymiz. Rossiya shunday qiladi. Har doim aytganimizdek, hamma narsani sudrab olib chiqadigan, konstruktiv bo‘lmagan yagona Rossiya bo‘ladi. Ularga urush kerak. Endi biz unga (Putin - tahr. ) bosim o‘tkazishimiz kerak. Biz yordam beradigan sanksiyalar joriy qilishimiz kerak. Biz amerikalik hamkorlarimiz, yevropalik hamkorlarimiz bilan hamkorlik qilamiz, Rossiyani urushni to‘xtatishga undagan barchani, Ukrainani tinchlikka chaqiramiz", - deydi u.