Бугун 2 апрель, 2025 йил, чоршанба
Туркия Сурияда база қуриши мумкин
Туркия Сурия армиясининг салоҳиятини ошириш учун Сурияда ҳарбий ўқув базаси ташкил этиш масаласини кўриб чиқмоқда, дея хабар беради Миллий мудофаа вазирлигидаги манбалар. Қарор минтақада дипломатик ҳаракатлар фаоллашган бир пайтда қабул қилинди.
2025-йил 9-март куни Иорданияда бешта давлат – Туркия, Ироқ, Сурия, Иордания ва Ливан вазирларининг учрашуви бўлиб ўтди. Музокаралар якунида Сурияда терроризмга қарши биргаликда курашиш борасида келишувга эришилди.
"Иштирокчи беш давлат Суриянинг терроризмга, хусусан, ДАИШга қарши курашини қўллаб-қувватлашга келишиб олди. Суриянинг янги ҳукумати талабига кўра ва тегишли давлатлар билан келишувларга кўра, қўшма операция маркази ташкил этиш бўйича келишувга эришилди. Бу йўналишдаги ишлар давом этмоқда", — дейилади вазирлик хабарида.
Анқара учун Суриянинг ҳудудий яхлитлигини сақлаш алоҳида аҳамиятга эга. “Суриянинг ҳудудий яхлитлигини сақлаб қолиш, мамлакат бўйлаб янги Сурия ҳукуматининг давлат ҳокимиятини ўрнатиш, Сурияда барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш Туркия учун катта аҳамиятга эга”, - дея таъкидлади манбалар.
Шу билан бирга, Туркия Мудофаа вазирлиги Россиянинг С-400 тизимларини сотиб олгани учун Туркияга киритилган CAATSA санкцияларини бекор қилиш бўйича АҚШ билан музокаралар олиб борилаётгани ҳақида хабар берди.
"Бу жараён муҳтарам президентимиз ва Трамп ўртасидаги телефон мулоқоти билан бошланди. Кейинроқ ташқи ишлар вазирлари учрашди. Техник музокаралар келгуси даврда ҳам давом этади. Биз бошиданоқ CAATSA санкциялари ноқонуний эканлигини айтган эдик. Бир иттифоқчи давлат бошқасига қарши санкциялар қўллаш нотўғри эканлигини қайта-қайта таъкидлаганмиз", — деди вазирлик.
Агар санкциялар бекор қилинса, Анқара Американинг F-35 қирувчи самолётларини сотиб олиш масаласига қайтишга тайёр: “Агар CAATSA санкциялари бекор қилинса, мудофаа саноати, мудофаа ва хавфсизлик соҳасида АҚШ билан ҳамкорлик суръати ошади, деб ҳисоблаймиз”.
Департамент, шунингдек, глобал озиқ-овқат инқирозининг олдини олиш учун Туркия етакчилигида илгари амалга оширилган “ғалла йўлаги”ни қайта тиклаш имконияти ҳақида ҳам изоҳ берди. "Ҳозирча расмий қарор йўқ. Туркия глобал ва минтақавий тинчликни мустаҳкамлаш ва озиқ-овқат инқирозининг олдини олиш учун қўлидан келган барча ишни қилишга тайёр", - дея таъкидлади манбалар.
Киритилди: 21:32 27.03.2025. Ўқилди: 610 марта. Фикрлар сони: 0 та.