Бугун 16 февраль, 2026 йил, душанба
Жапаров: “Қирғизистонда давлат тўнтариши учун ҳеч қандай сабаблар йўқ”
Қирғизистонда давлат тўнтариши учун ҳеч қандай шартлар йўқ.
Бу ҳақда президент Садир Жапаров бу ҳақда “Хабар” давлат ахборот агентлигига берган интервьюсида айтиб ўтган.
"Мамлакатда давлат тўнтаришига олиб келадиган ҳеч қандай вазият йўқ ва агар бир кунда 24 соат бўлса, мен 20 соат ишлайман. Мен ҳамма нарсани кузатиб бораман ва кузатаман. Агар бирор нарса нотўғри бўлса, мен дарҳол тегишли вазирлар, ҳокимлар ва губернаторларга уни тузатишни буюраман... Ҳеч қандай тўнтариш ёки шунга ўхшаш нарса бўлмайди. Биринчидан, қонунлар бунга йўл қўймайди, иккинчидан, бундай вазият мавжуд эмас", деди у.
Жапаров шунингдек, Қирғизистоннинг "шимол ва жанубга" бўлинишига йўл қўймаслигини таъкидлади.
"Мустақилликдан кейин сиёсатчиларимиз ўз шахсий манфаатлари йўлида мамлакатни доимий равишда шимол ва жанубга бўлиб келишди. Мен 2005 йилда сиёсатга кирдим ва ҳукуматнинг ярми жанубдан, ярми шимолдан эканлигини кўрдим. Кейин ўзимга ваъда бердим: агар мен президент бўлсам, Қирғизистонни бу касалликдан даволайман", деб таъкидлади у.
Унинг сўзларига кўра, 2021 йилдан бери ҳокимиятдаги бўлинишлар йўқола бошлади: ҳокимлар, судьялар ва Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси, Ички ишлар вазирлиги ва прокуратура ходимларининг ротацияси кузатилди.
Киритилди: Бугун 12:29. Ўқилди: 398 марта. Фикрлар сони: 0 та.