Бугун 31 март, 2025 йил, душанба
Буюк Британия Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тўлиқ қўллаб-қувватлашини билдирди
Буюк Британия Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тўлиқ қўллаб-қувватлашини тасдиқлади. Бу ҳақда «Дунё» хабар берди.
Маълум қилинишича, элчихона кўмагида президентнинг Жаҳон савдо ташкилоти масалалари бўйича махсус вакили Азизбек Уруновнинг Лондонга ташрифи ташкил этилган.
Ташриф давомида Британия бизнес ва савдо вазирининг ўринбосари Гарет Томас, Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарияти ва экспертлар даражасида музокаралар бўлиб ўтган.
Учрашувларда Британия Ўзбекистонни Марказий Осиёдаги энг муҳим шерикларидан бири сифатида кўриши ва расмий Тошкент билан ҳар томонлама алоқаларни янада жадаллаштиришдан манфаатдор эканлиги таъкидланди.
Томонлар халқаро савдодаги замонавий тенденцияларни муҳокама қилди. Буюк Британия томони Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тўлиқ қўллаб-қувватлаши тасдиқлади, дейилади хабарда.
Британия Жаҳон банки кўмагида амалга оширилаётган иқтисодий ўсиш ва ривожланиш дастури орқали Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнига техник ёрдамни кенгайтириш, дастур доирасида мутахассисларининг институционал салоҳиятини мустаҳкамлаш, уларнинг халқаро савдо соҳасидаги билим ва кўникмаларини оширишга кўмаклашади.
Ушбу учрашувлар тўғрисида ЖСТ бўйича махсус вакил Азизбек Урунов ҳам атрофлича тўхталиб ўтган. Унинг таъкидлашича, Лондонда Бизнес ва савдо департаменти жамоаси билан икки томонлама музокараларни илгари суриш бўйича самарали мулоқотлар ўтказилган.
«Ушбу имкониятдан фойдаланиб, уларнинг самимий қабули, мазмунли ва конструктив муносабати ҳамда Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаганлари учун чуқур миннатдорлигимизни билдирмоқчиман», — деб ёзди вакил LinkedIn`даги саҳифасида.
Киритилди: 14:13 20.02.2025. Ўқилди: 602 марта. Фикрлар сони: 0 та.